X
تاریخ انتشار: شنبه 22 شهریور 1399 - 05:39
کد خبر: 11593
رصد نامحسوس نقاط اصلی زباله‌گردی کودکان در تهران
 

رصد نامحسوس نقاط اصلی زباله‌گردی کودکان در تهران

سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران از استمرار طرح شناسایی نقاط اصلی زباله گردی کودکان در سطح شهر تهران خبر داد.
نظر سنجی: Article Rating

 به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی، سیدمالک حسینی در مورد سرانجام ابلاغیه شهردار تهران در مورد ممنوعیت به کارگیری کودکان توسط پیمانکاران زباله خشک شهرداری تهران گفت: در یکی از بندهای ابلاغیه شهرداری تهران استفاده از کودکان در فرایند زباله گردی به صراحت ممنوع اعلام شده است و برهمین اساس بازرسی شهرداری تهران با جدیت، حسن اجرای این بخشنامه توسط پیمانکاران را دنبال می کنند.

وی با بیان اینکه در گذشته استفاده از کودکان توسط پیمانکار انکار می شد، اما حالا مدیریت شهری فعلی با پذیرش اینکه برخی پیمانکاران به چنین ممنوعیتی متعهد نیستند، سعی در اصلاح آن دارد، افزود: البته دقت داشته باشید که استفاده از کودک در فرآیند جمع آوری زباله توسط شهرداری رخ نمی دهد؛ بلکه در لایه های بعدی و توسط گروه هایی که با پیمانکاران مرتبط هستند، این کودکان به کار گرفته می شوند. 

به گفته حسینی، در واقع، بیشتر  کودکان زباله گرد به صورت واسطه یا شرکت دسته چندم با پیمانکار شهرداری همکاری می کنند که همه این انواع ارتباطات غیر قابل پذیرش بوده و باید ممنوع شود.
وی با  تاکید بر اینکه شهرداری تهران طی جلسات مختلف با پیمانکاران خود، آنها را مجاب کرده که به هیچ وجه در پی استفاده از کودکان در این فرایند نباشند، اظهار کرد: چالش اصلی ما در نظارت و برخورد جدی با تخلف در این حوزه این است که برای جمع آوری زباله توسط هر فرد یا شرکتی به غیر از شهرداری ها، ممنوعیتی که منجر به جریمه بر اساس استناد قانونی و حقوقی باشد، تعریف نشده است و از آنجا که این عمل جرم انگاری نشده حتی اگر ماموران شهرداری این افراد را مورد شناسایی قرار دهند باز هم امکان برخورد نیست.

حسینی یادآور شد: به همین دلیل است که شهردار تهران در ابلاغیه خود سعی کرده با اتکا به جنبه های سلبی مثل فسخ قرار داد و...بر استفاده از حداکثر ظرفیت ها در برخورد با پیمانکاران متخلف و حمایت از کودکان در فرآیند زباله گردی تاکید کند.

سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ادامه با تاکید بر اینکه مجموعه های نظارتی شهرداری تهران با جدیت موضوع زباله گردی کودکان را در تهران رصد می کند، افزود: حتی سازمان بازرسی شهرداری تهران اقدام به رصد نامحسوس سطح شهر و شناسایی نقاطی که در آنها از کودکان زباله گرد استفاده می شود کرده است. همچنین اداره کل سلامت شهرداری تهران نیز طرح "سلامت یار" را دنبال می کند تا با کمک نیروهای داوطلب محلی به شناسایی این نقاط کمک کنند.

وی تاکید کرد: دقت داشته باشید که شهرداری تهران تنها اقدام به رصد و شناسایی کودکان زباله گرد در سطح شهر می کند و کاری با آنها ندارد، بلکه در صورت مشاهده کودک و کشف ارتباط آن با پیمانکار شهرداری، موضوع برای برخورد با پیمانکار خاطی به شهرداری منطقه منتقل می شود. البته باید به این نکته هم اشاره کنم که بر اساس تاکید شهردار تهران و تصریح  در بخشنامه ابلاغی، اگر در مجموعه شهرداری و به ویژه مناطق قصوری در این رابطه رخ دهد بر اساس گزارش سازمان بازرسی برخورد خواهد شد.

حسینی افزود: ما ضمن پذیرش خلاءها و مشکلات جدی که این پدیده دارد همزمان تلاش‌های سازمان دهی شده ای برای حمایت از این کودکان در سطح شهر و محل های دپو و تفکیک زباله در خارج از شهر را آغاز کرده ایم، زیرا باور داریم که تا محو این پدیده باید با حداکثر ظرفیت های ممکن از کودکان زباله گرد که قربانی این فرایند هستند، حمایت کرد.

وی همچنین افزود: البته به این مهم نیز باید توجه داشته باشیم که پدیده زباله گردی کودکان نزدیک به دو دهه است که شکل گرفته و به طور طبیعی طی این دو دهه ساختارها و مناسبات غیر رسمی گسترده ای شکل گرفته و قطعا به مانند سایر تجربیات جهانی در این خصوص به یکباره قابل حل نیست و ما نیز تلاش می کنیم با بهره گیری از تجربیات موفق دیگر کشورها برای حل مرحله به مرحله این مشکل چاره اندیشی کنیم که قطعا بدون همراهی و همکاری همه بخش های درون و بیرون شهرداری و همچنین نهادهای مدنی و صاحب نظران دانشگاهی، میسر نخواهد شد.

انتهای‌پیام/

نظر سنجی
اشتراک گذاری
تصاویر
 • رصد نامحسوس نقاط اصلی زباله‌گردی کودکان در تهران
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

 
 • banner
 • pegah1
 • famran
 • Untitled-24
 • bank-sh
 • najarian
 • اتاق بازرگانی البرز
 • DnnImageHandler
 • amirkabir-Petrochemicals
 • بیمه-آرمان
 • logo
 • cad40e8330084831a5fb5fd3f47adad7
 • تجارت نو
 • rightel-dongle-23
طراحی سایت